Zlatý Kalich - recenze
Adventura, oceněná jako nejlepší hra Becher Game 2001, patří k tomu nejkvalitnějšímu, co naše freeware scéna nabízí. Samozřejmě s příchutí Becherovky.
Když V roce 2000 vznikala malá herní firmička Enteron, bylo to z jediného důvodu. Zúčastnit se s vlastní hrou soutěže Becher game pro amatérské a nekomerční hry. Výsledek byl mimořádně příznivý, neboť s adventurou Zázračný lék soutěž vyhráli.
Díky tomuto úspěchu a ohlasu, kterého se hře dostalo, vyvíjí Enteron pro následující ročník novou hru, tentokrát s názvem Zlatý Kalich. Jedná se opět o point and click adventuru a jelikož je to adventura na freewarovém poli opravdu vyjímečná,
tak se na ni teď blíže podíváme.
Jak by se z názvu hry mohlo zdát, příběh se netočí kolem žádného kalichu, či podobné relikvie. Ocitáte se v roli slavného českého detektiva Jana K. Licha,
který po mnoha zdárně vyřešených případech tráví zaslouženou dovolenou u svého přítele šamana kdesi v singapurské džungli. Velký šaman má však vizi, ve které spatřuje blížící se konec světa, pokud se Lich okamžitě nevrátí do Prahy a hrozící apokalypsu neodvrátí. Detektiv, poslušen slov moudrého stařešiny, se vrací do stověžaté aglomerace, kde potkává dávného přítele, ředitele Becherovky.
Ten se mu vyzná se svým trápením - je třeba rozšířit Becherovku, zázračný to likér, léčící veškeré žaludeční obtíže, do světa a zároveň zničit hnízdo zlovolné organizace, vyrábějící smrtonosný alkohol, kterým se chystá podmanit si lidstvo.
Jak vidno, zápletka má k vážné a seriózní tematice o problémech naší demokratické společnosti daleko. To je samozřejmě dobře, neboť Zlatý Kalich je vesele laděnou oddechovkou na prázdné odpoledne.
Začínáte doma v pražských ulicích. Jan K. Lich není ovšem žádný maloměšťák a tak se postupně podíváte do USA (Dallas), Ruska (Moskva), Japonska (Tokušima) a ve finále do sídla zločinecké organizace.
Nutno podotknout, že Zlatý Kalich je hra flashová. Zapomenout můžete na klasické přepínání kurzoru mezi základními adventurními úkony, jako seber, prozkoumej a mluv. Ke každému objektu, či osobě lze pouze dojít a kurzor se sám změní na akci,
kterou je možné v dané chvíli provést. Tím se dotýkáme řešení questů. S potěšením lze konstatovat, že jsou logické. Méně zdatné adventuristy povzbudí i fakt, že nejsou nikterak složité, mimo jiné i díky nemožnosti předměty mezi sebou kombinovat.
Hůře jsou na tom samotné rozhovory. Dostanete-li se na místo, kde se rozhovor větví, nemůžete se po vyslechnutí odpovědi vrátit o krok zpět a popovídat o druhé otázce, ale je nutné celý rozhovor začít od začátku až k cílové otázce.
Možná se to nezdá tak strašlivé, ale opakovat tento proces u některých užvaněnějších osob třeba i desetkrát, než je úplně prokecnete, je poněkud frustrující. Postav, se kterými přijdete do styku je celá řada -
židovskými dvojčaty počínaje a vytuplým pasákem konče. Je proto škoda, že rozhovory nejsou namluveny a veškeré dialogy se odehrávají pomocí komiksových bublin. Hudební doprovod obstarává asi deset skladeb ve formátu MIDI a přehrát si je můžete i samostatně.
Co se v ZK opravdu povedlo, je grafické zpracování. Povedené obrazovky nabízejí kvalitní vizuální pokoukání, alespoň mě byl styl provedení více než sympatický.
ZK je nadprůměrně dlouhou hrou. Ne že by vám její pokoření trvalo vícero dnů, ale na volně šiřitelkou adventuru je herní doba ucházející. Vhod tedy přijde i save, i když je k dispozici jen jedna přepisovatelná pozice.
Máte-li rádi adventury, freewarové hry všeobecně, nebo vlastníte dýchavičný počítač, který na nové tituly už nestačí, zkuste si ze Zlatého Kalichu dopřát lahodný doušek Becherovky.
Detaily
Platforma: PC
Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze
Kóta 236 »Carom 3D »
Mafia 1.2 »
Star Wars: Knights of the old republic »
Gothic 2 »
Terminator 3 war of the machines »
Ford racing 2 »
Temple of Elemental Evil: The Greyhawk Adventure »
Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.