Za Petra Vochozku chtěli 11 miliónů, dostali vězení - ostatní
Místo peněz jim na rukou zaklapla želízka. Neschopní únosci se chytili do pasti a policie je snadno zadržela. Nyní se ze svého činu zodpovídají před krajským soudem v Brně.
K únosu došlo loni 5. února na ulici Veveří, když majitel firmy Illusion Softworks Petr Vochozka vystupoval z auta. Podle obžaloby si svou obět pachatelé nevybrali náhodou.
Přinutili ho nastoupit do auta, kde mu dali kovová pouta a lepicí páskou přelepili oči a ústa. Pak ho drželi zhruba dva týdny, připoutaného řetězem v jednom objektu v obci Korouhev v Čechách a za jeho propuštění požadovali od firmy jedenáct milionů.
"Jednali jako profesionálové. Nechtěli všechno hned druhý den, měli čas. Zpočátku jsme si dokonce mysleli, že to musel zorganizovat bývalý policista, voják nebo příslušník tajné služby," přiznal policejní komisař Roman Čech.
Přesto i oni dělali chyby - například šéf gangu šel hned druhý den po únosu do bankomatu a vybral tam peníze na podnikatelovu kartu. Přitom ho nahrála kamera. Nezřetelná fotografie však policistům příliš nepomohla.
Specialisté z jihomoravské zásahové jednotky zveřejnili informace o únosu podnikatele až týden po jeho osvobození.
Policisté se o únosu dověděli od svědka. Pak se spojili s firmou. Tu kontaktoval mailem přes americký server a pak prostřednictvím textových zpráv a dopisů také gang.
Všechno řídil ze statku nedaleko Prahy šéf skupiny - čtyřiačtyřicetiletý Vladimír Burda, absolvent vysoké školy ekonomické a kandidát věd. Umí několik cizích řečí a živil se obchodováním na internetových burzách. Se spolupachateli se dal dohromady v době, kdy byli všichni ve vězení na Pankráci. On tam byl za dopravní nehodu, oni za loupeže.
Vzhledem k profesionalitě jednání únosců se specialisté domnívali, že unesený podnikatel se nikdy na svobodu nedostane. "Zbavili by se ho. Přece by si sami nevyrobili svědka," řekl komisař.
Právě kvůli těmto obavám trvali policisté z brněnské expozitury pro odhalování organizovaného zločinu (prostřednictvím zaměstnanců firmy uneseného podnikatele) na tom, že před předáním peněz chtějí zajatce vidět. Mezitím únosci povolili podnikateli pár telefonátů do firmy.
První zvrat nastal v pátek třináctého. Ten den se jeden ze zaměstnanců firmy vydal s jedenácti miliony korun na schůzku s únoscem k motorestu Devět křížů na dálnici D1.
"S tím zaměstnancem tam byli dva naši lidé, kteří se vydávali za jeho kamarády z posilovny - přece tam nepůjde s jedenácti miliony sám. A všude kolem, na stromech i v kanálech byli příslušníci zásahové jednotky," tvrdí komisař Čech.
Vyslaný zaměstnanec ukázal únosci peníze, ale nic mu nedal, protože muž nepřivezl podnikatele.
Druhý a poslední pokus se konal 18. února u motorestu Melikana. Tam už dva únosci zajatce přivezli. Chtěli si odvést peníze, ale policisté je chytili a podnikatele osvobodili. Šéfa gangu pak zadrželi na statku v Čechách.
Policisté na statku našli kobku upravenou pro zajatce. Byl tam slamník, staré křeslo, stolek a k podlaze byly přimontované okovy, možná že odhalení únosců bylo prvním krokem k ještě větší kauze, únosci toho mohli mít na svědomí mnohem více. Probírají se seznamy pohřešovaných osob.
Tři hlavní pachatelé, Vladimír Burda, Josef Jílek a Rudolf Vysušil, které do soudní síně přivedli v poutech, si hráli na neviňátka. Když šlo do tuhého, svalovali vinu jeden na druhého.
Čtyřiačtyřicetiletý inženýr ekonomie Burda skromně popřel svou roli šéfa. "Pro to, co se stalo, nemám žádné vysvětlení, o žádných násilnostech nevím. Je lež, že policie něco překazila. Petr Vochozka si sedl do auta sám, byl domluvený s Jílkem, ti dva si něco řešili spolu," dušoval se Vladimír Burda.
Podle vlastních slov se s Jílkem dohodl pouze na tom, že zprostředkuje za provizi otevření účtu v zahraničí, na který měly být převedeny peníze z prodeje jakési fabriky.
Stejně zmateně se od únosu distancoval i jeho subtilní kumpán, pětatřicetiletý Josef Jílek. "S Vochozkou se znám od základní školy. Nikdy by mě nenapadlo něco tak pošetilého jako ho unášet," tvrdil protřelý recidivista Jílek, který už mimo jiné vyfasoval dvanáct let za loupež.
Seznámili se právě v pankrácké věznici, kde Burda seděl za dopravní nehodu. Jílek podle vlastních slov pak pro něj začal pracovat, společně vycestovali i do Dominikánské republiky, kde Burdovi pomáhal s obchody.
Obžalovaným hrozí za pokus o vydírání až dvanáctiletý pobyt za mřížemi.
Zdroj: MF Dnes, iDnes
Detaily
Platforma: PC
Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze
Star Wars Jedi Knight: Jedi Academy »Vyhlášení nejlepších bannerů »
LagParty Jaro 2005 »
Soutěž o nejlepší banner »
Empire Earth 2 »
Nejočekávanější závodní hry roku 2005 »
Vítejte v novém »
Stalingrad »
Chcete vidět další Ostatní platformy PC? Přejděte na stránku PC Ostatní.