Torino 2006 - recenze
Autor: Michael Davidík | 19.04.2006
Homepage: http://www.olympicvideogames.com/
Olympiáda je sice již za námi, ale díky této hře si jí můžeme připomenout a vyzkoušet na vlastní kůži. Stojí to za to?
Olympiáda je sice již nějaký ten pátek za námi, ale díky hře Torino 2006 nám nic nebrání si ji připomenout a navíc ještě v některých disciplínách vyzkoušet na vlastní kůži. Vyplatí se vůbec do této hry investovat čas i peníze nebo jde jen o komerční hru, která z nás má jen vyždímat peníze? Čtěte následující řádky, ve kterých se pokusím najít na tyto otázky odpověď.
Zdaleka ne všichni naši olympionici na letošní zimní olympiádě splnili očekáváni. Několik medailí však Česká republika získala, hlavně pak zlatou díky Kateřině Neumannové. Chcete-li vylepšit medailovou bilanci naší země, není nic jednoduššího než si zahrát Torino 2006…tedy pokud se nechcete stát skutečným sportovcem a probojovat se na olympiádu sám. Nyní po pár úvodních řádcích si pojďme přiblížit tu jednodušší a méně namáhavou variantu. Pro větší přehlednost jsem se rozhodl recenzi napsat jako představení jednotlivých disciplín.
ALPSKÉ LYŽOVÁNÍ
Torino 2006 v herní podobě dostali na starosti vývojáři z týmu 49 Games, které si můžete pamatovat díky jejich dvěma herním sériím věnujícím se právě alpskému lyžování (Alpine Skiing) a skokům na lyžích ( Ski Jumping), které se u nás nyní prodávají po 299 Kč. Podle mě se jim více vyvedly skoky na lyžích, ale ani Alpine Skiing nebylo propadákem. Podle očekávání je sjezdové lyžování v Torinu 2006 zpracováno podobně jako Alpine Skiing. To bylo na můj vkus až příliš arkádové, takže jsem od této disciplíny příliš nečekal. Pár vylepšení lze v Torinu najít, ovšem rozhodně nejsou zásadního rázu. Ovládání není tolik citlivé a tak oproti samostatné hře strávíte více času mezi čárami vymezujícími trať než mimo ně. Ve sjezdovém lyžování můžete v Torinu absolvovat všechny čtyři disciplíny, které znáte ze Světového poháru, tedy sjezd, slalom, obří slalom a Super G. V rychlostní oblasti (sjezd a Super G) je v hlavní roli mužský jezdec, ovšem v točivých disciplínách hrají prim ženy. Pohybově se však muži a ženy od sebe příliš neliší. V porovnání s Alpine Skiing, kde byli jen mužští jezdci, se zde ženy pohybují možná o něco elegantněji. Celkově mě tato disciplína celkem pobavila, ovšem jako velké mínus považuji zjednodušení oproti Alpine Skiing, kde jste mohli spoustu věcí nastavit a logicky jste měli k dispozici mnohem více tratí.
*reklama*
SKOKY NA LYŽÍCH
Podle mě nejlepší disciplína ze hry. Je skoro totožná se sérii Ski Jumping, jen je jako u sjezdového lyžování značně zjednodušena. Žádné nastavení vosku, větru a podobně. Navíc dopad skokana je téměř automatický a není se potřeba na něj tolik soustředit jako ve Ski Jumping. Vše to začíná nahoře na věži, kdy postavička čeká až zmáčknete tlačítko a vypustíte ji směrem dolů. V průběhu jízdy je potřeba kolečko udržet co nejblíže středu na ukazateli v dolní části obrazovky. Když se dostanete k odrazové hraně, dvě čáry se začnou přibližovat k sobě a čím blíže u sebe je zastavíte příslušným tlačítkem, tím lepší bude odraz a šance na dlouhý skok se zvýší. Ovšem tím to nekončí. V průběhu letu je také potřeba udržovat skokana v přímém směru a zabránit jeho naklánění do stran. Nakonec přichází dopad, který však, jak jsem již napsal, je značně zjednodušený. Rovněž tady je samozřejmě méně variant než v samostatné hře věnující se tomuto odvětví. Jsou zde jen dva můstky a to tzv. střední, na němž se na nejvyšší úrovni skáče jen na olympiádě a mistrovství světa, a pak velký. Skokana můžete ovládat buď klávesnicí nebo myší. Mně osobně více vyhovovala myš, která byla přesnější a měl jsem tak pocit větši kontroly nad skokanem.
RYCHLOBRUSLENÍ
Také celkem povedený sport, který mi ale asi jde ze všech nejméněJ Nevím čím to je, ale to sem nepatří. Prostě nejsem Sáblíková. Začínáte na startovní čáře a po výstřelu rozhodčího musíte zběsile co nejrychleji mačkat směrové šipky doprava a doleva, abyste nabrali co největší rychlost. Pak už jen musíte mačkat klávesy podle toho jakou nohou zrovna bruslíte. V zatáčkách musíte mačkat klávesy rychleji, jelikož bruslařka musí dělat menší kroky a tak přešlapuje bruslemi rychleji. Na rovinkách je to vše v poklidnějším tempu a máte tak možnost nabrat větší rychlost. Ovládáni se mi opravdu těžko popisuje a proto omluvte jeho kostrbatý popis. Jelikož hlavní postavu označuji jako bruslařku, jistě jste pochopili, že na oválu závodíte za ženu. Ve virtuálním Torinu můžete rychlobruslit na tři vzdálenosti – 500, 1000 a 1500 metrů.
BĚH NA LYŽÍCH
Jelikož v této disciplíně se hraje jen za muže, budete moci napodobit spíše Lukáše Bauera než Kateřinu Neumannovou. Ovládání je zpracováno velice originálně. V dolní části obrazovky je umístěn kruhový ukazatel, v němž se zobrazuje síla vašeho jezdce. Šipkou dopředu přidáváte na síle a tím i na rychlosti. Ovšem nesmíte své síly přecenit. Když rychlost přepálíte, objeví se nápis Critical Stamina, jezdec zpomalí a chvíli mu potrvá než opět popadne dech a dostane se zpět do potřebného tempa. Určitě se jedná o nejtaktičtější závod v celé hře. Ovládání je jejím největším plusem. Největším mínusem je opět počet tratí, který je v tomto případě velice nízký a zastavil se na čísle 1.
BIATLON
Moje oblíbená disciplína, která spojuje běh na lyžích a střelbu na terče. Běh ovládáte stejně jako v minulé disciplíně a střílení asi nikoho nepřekvapí. Ovšem před střelbou je potřeba šetřit síly. Když budete příliš vysíleni a dýchat jak sentinel, tak rozhodně nebude jednoduché trefit terč. Čím víc je závodnice unavená, tím víc se jí třesou ruce. Trať je tu opět jen jedna a jede se na dvě kola, přičemž v prvním střílíte vleže a ve druhém ve stoje. Zřejmě, aby nebylo ženám líto, že nemají zastoupení v běhu, vynahradili jim to autoři hry v biatlonu, když jim jako bonus přidali střelbu z pušky.
BOBY
Nyní přicházejí na řadu rychlé disciplíny. První z nich je jízda na bobech, která je rozdělena na dvě části, takže se dostane na obě pohlaví. Ženy závodí ve dvojbobu a muži ve čtyřbobu. Všichni jedou na té jedné samé trati. Na startu se objeví kolečko a šipky. Ty musíte zastavit ve středu kolečka, abyste po startu nabrali co nejvyšší rychlost. Pak už jen směřujete své úsilí k dobrému zatáčení a vyhýbáni se nárazům do stěn tratě, které vás zpomalí. Bobování se zde poměrně vyvedlo a rozhodně se mi líbilo více než v demu Wintersportu Pro 2006, kde jsem tuto disciplínu celkem zkritizoval. Zde ale není příliš důvodů, jelikož je trať zpracována dobře a pocit z rychlosti je nádherný.
SANĚ
Zde pojedete ve stejném korytu jako při bobování, jen na jiném dopravním prostředku. Tentokrát máte k dispozici saně, které se i ve hře od bobů liší v ovládání. A to především na startu. Zde máte pode sebou ukazatel a na něm se hýbe čára, kterou je nejlepší zastavit co nejblíže konci ukazatele. Pak se závodník odrazí, čímž je jízda dobře zahájena. Pak už jen vychutnáváte stejně jako u bobů nádherný pocit rychlosti a snažíte se udělat co nejméně chyb.
SEVERSKÁ KOMBINACE
No a jako poslední přichází na řadu severská kombinace, skládající se ze skoků na lyžích a z běhání na lyžích. Na skokanském můstku skočíte jen jeden skok a body zde získané se Vám přepočítají na čas. V běhu startují závodníci za sebou s příslušnými časovými odstupy od nejlepšího skokana k nejhoršímu. No a pak už jen běžíte na lyžích do cíle. Pokud vám jdou skoky i běhání, zde se budete cítit jako v nebi.
Tak a blížíme se ke konci této dlouhé recenze. Na závěr by se ještě slušelo říct, že kromě výběru jednotlivých disciplín zde máte i možnost zahrát si všech 15 po sobě, sbírat medaile a podle počtu získaných medailí se pak umisťovat na žebříčku proti počítačovým soupeřům. To vás ale za chvíli omrzí a pak se budete stejně vracet jednotlivě ke svým oblíbeným disciplínám. K dispozici je i multiplayer, kde můžete pozvat ke svému počítači až tři kamarády. Celkem zábavné.
Jak tedy Torino zhodnotit? Nabízí celkem dobrou grafiku, dobré ovládání, slušný počet disciplín, málo tratí,špatné komentátory…. Rozhodně nebudu říkat jako někteří recenzenti, že hra je špatná a že staré Winter Challenge byli lepší. Torino je rozhodně celkem povedená hra a s Winter Challenge se nedá srovnávat, protože doba pokročila a s ní všechny aspekty her. Ovládání i grafika mě více zaujaly u Torina. Sice jsem od něj čekal více, ale rozhodně mě dokázalo slušně pobavit na mnohem delší dobu než je půlhodina uváděná některými recenzenty. Takže s většinou recenzí, co na hru vyšly, nemohu souhlasit. Pokud máte rádi sporty, obzvlášť ty zimní, pak není co řešit. Olympiáda je tu jednou za dva roky (zimní za čtyři). Tato se v herní podobě celkem povedla i když rozhodně mohla být lepší. Jejím vyzkoušením však podle mě neprohloupíte.
Detaily
Distributor: 1
Platforma: PC
Doporučená konfigurace: Windows ME, 2000, XP, procesor 1200MHz, 256 MB RAM, 1,2 GB na disku
Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze
Marc Ecko´s Getting Up »Space Rangers 2 »
Žhavé léto 3a1/2 »
Nepohodlný »
Peter Jackson: King Kong »
Age of Mythology »
Sniper Elite »
Ski Jumping 2006 »
Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.