ToCA race driver - recenze
Autor: Michael Davidík | 17.07.2003
Známé americké závody na slavných okruzích, v úžasné grafice a se spoustou nových a originálních prvků.
Na PC se objevila již třetí ToCA, celým názvem ToCA race driver. Tento díl nejenže nabízí skvělou simulaci amerických závodů ToCA, ale i velmi poutavý příběh. Podívejme se tedy na něj.
Ryan Mckane
Ryan McKane ztratil svého otce před 15 lety. Bylo to při jízdě na známé Nascar trati, tedy na okružní. Po projetí cílové rovinky ho totiž ještě naboural jeho soupeř. Otec Ryana vyletěl z trati, auto poté chytlo a vybouchlo. Ryan to všechno viděl a tak se rozhodl, že bude slavnější, než jeho otec. Cestu mu však znepříjemní to, že jeho bratr je známější a lepší. Vy v roli Ryana se budete muset pokusit, aby byl nejen lepší, než jeho bratr, ale i lepší, než jeho otec. Začnete u méně známých týmů, které vám budou dohazovat nabídky na různé šampionáty. Po čase ale budete jezdit u známých stájí, jako je třeba Subaru a tak. V úvodu hry si vyberete jeho přezdívku, třeba Ryan "SPEED" McKaen.
Tratě
O tom, že budete jezdit různé šampionáty jsme se již zmínili. Nyní se však podíváme blíže na tratě, které se v nich vyskytnou. Budete jezdit po celém světě! Octnete se v poněkud zapršené Anglii, sousedním Německu, Americe, Austrálii, Itálii, Švédsku, Španělsku, Nizozemí, Belgii, Francii a Japonsku. Pro každou z nich je pár specifických tratí. Pro Itálii je to určitě Monza, v Austrálii Adelaide, v Německu Hockenheimring či Nürburgring atd.. Celá hra má licenci jak na jména jezdců, tak tratí a aut. Navíc jsou identické s těmi skutečnými. Jejich obtížnost je celkem zvládnutelná i pro začínající závodníky, takže si ji může zahrát úplně každý. Navíc dnes je lepší udělat obtížnost trochu jednodušší, protože ty obtížné hry hrají většinou jen fandové daného typu her. Jako příklad uvedu třeba Grand Prix 4, které bylo velmi obtížné, a někteří dali raději přednost F1 2002 od EA sports. U ToCA race driver jde celkem o 38 tratí! Takový počet bývá jen zřídkakdy u motorismu - vyjma rally, které nám nabízejí několik tratí, ne ale tak propracovaných. Zvláště pak nejsou udělány ani podle skutečné předlohy. Podívejme se ještě na šampionáty, protože jsme si o nich sice řekli, ale nic bližšího než to, že zde jsou. Pojďme na to. V každém z nich jedou jen určitá auta, například v BTCC smí jet jen auta Alfa Romeo 147, Lexus IS200, MG ZS. Peugeot 406 Coupé a Vauxhall Astra Coupé. Toto je vůbec první šampionát a tak je v něm dokonce 5 aut. Postupem času se počet zmenšuje a v ALFA GTV CUP, NORTHERN EUROPEAN CHALLENGE a AMERICAN ALL STARS může jet jen jeden typ. Samozřejmě se pak liší v barvách, každý tým má jiné barvy a popisky, takže se může zdát, že ve hře je i více aut, než jen okolo 40. To že se ale počet aut zmenšuje není až tak moc pravda, v posledních 3 jede totiž více jak 5 modelů aut. Ve dvou z nich dokonce 6.
Destrukční derby
Trošku jsme již v předešlém odstavci načali téma auta. Je jich zde opravdu okolo 40, postupem času získáte i taková, jako je třeba mini cooper, Dodge Charget... Získáte je různými výzvami od svých soupeřů, ti si pak většinou vyberou trať a auto, se kterým se pojede. Většinou se jedná o starší vozy, ale i novější, jako je třeba Mitsubishi Lancer Evo VI GSR. Co však tvoří tak realistický pohled na hru je to, že své auto můžete během jízdy úplně a celkem snadno zničit tak, že už ho ani nerozjedete. Při čelním nárazu to většinou odnese kapota, což není dobré zvláště proto, že se může zhoršit účinnost motoru. Tudíž byste asi měli na rovinkách problémy. Když vám uletí kolo, jste téměř ztraceni. Důvod? Bez předního kola se totiž nedá téměř zatočit a u zadního byste měli celkem malý náhon. Pokud byste však zajeli do boxu, opraví vám sice kolo, ale ztratíte drahocenné sekundy, ne-li minuty. U auta můžete rozbít co chcete - v tom spočívá také chlouba celé této hry. Můžete dokonale zničit sklo, urazit si dveře, zničit světla, zdeformovat celé auto až k nepoznání. Jízdní vlastnosti aut se také celkem hodně liší. Je jasné, že mini cooper asi jen těžko odolá nejnovějšímu modelu Subaru Impreza, ale důraz byl kladen i na přilnavost vozu, nebo i točení. Citlivost si můžete v options navolit jak chcete. Pro hráče s volantem dobrá zpráva, že hru jde hrát na volantu, což se nedá říci o třetím díle Collina McRae, tam totiž volant moc nevyužijete. Ne že by tam nešel, ale hrát s ním opravdu moc nejde. Mluví se i o tom, že hra má snad nejvíce destrukčních zón, co kdy bylo v historii automobilových simulátorů. Jejich provedení je bezchybné, i když trochu arkádové. Celá destrukce vozidel je na systému FEM.
*reklama*
Postavy ve hře
O hlavní postavě Ryanu McRaenovi a jeho bratrovi Donnieovi jsme se již výše zmínili. Nyní se posouváme k těm méně známým. Jde o Bobbyho Scotta a Melanii Sanchézovou. Bobby Scott je vedoucím pit stopu a pomáhá vám k vítězství. Mealanie je pro změnu vaší, tedy Ryanovou, láskou. Samozřejmě se setkáte ještě asi s dalšími 10 postavami, ale ty již nejsou tak důležité. S těmi všemi se setkáte v sekvencích, které kupodivu jedou v enginu hry. V těchto sekvencích se prolínají různé skladby, od skupin jako je Thin Lizzy, Morceeba, Al Green, Ash, Iggy and the Stooges a Lynyrd Skynyrd. Sekvencí je zde opravdu mnoho, dalo by se říct že následují po každých dvou odjetých tratích. Nenechte se ale před závodem rozptýlit ženami stojícími u vozu, jsou totiž celkem dobře zpracované.
Grafika
Pokud by se dala srovnat grafika této hry s dnešními tituly, tak by to bylo opět dílko od Codemasters, to je Collin Mcrae rally 3. Jde sice jen o věc názoru, ale já bych řekl, že tato hra má jak po stránce hratelnosti, tak po grafické stránce o něco navrch. Netvrdím, že CMR 3 nestojí zato vyzkoušet, ale přeci jen, ToCA je lepší. Při dešti vidíte jako vždy zobrazovat kapky deště, které vám znesnadňují jak vidění, tak i ovladatelnost a stabilitu auta. Úžasné stínování aut, odlesky na kapotě. Určitě si pamatujete, jak v dřívějších simulátorech bylo sklo jen modré, neprůhledné. I když někde bylo průhledné, viděli jste pouze řidiče, jak nic nedělá. Zde je tomu naopak, vidíte totiž přesné pohyby řidiče, ať už řadí, či zatáčí. Pokud svítí slunce, tak vidíte i realistické stíny od aut na zemi, které se mění podle toho, v jakém úhlu je slunce a v jakém auto. Hra nabízí několik pohledů z kokpitu, kapoty, nárazníků tak i oddálené kamery. Bohužel interiéry se zdají být u většiny aut stejné, jen značka je tam jiná.
Gamespy
U simulátorů závodu se jen zřídkakdy vidí, aby měly kvalitní multiplayer. U tohoto titulu je ale možná ještě lepší, než singleplayerová část hry. Můžete si zahrát jak na internetu, tak i po lokální síti. Pokud vlastníte hodně silný počítač, můžete si zahrát i na jednom. Hra vyhledává servery pomocí známého a nejpopulárnějšího vyhledávače Gamespy.
Radši CMR 3?
Z celkem málo nápadité hry vyšla skvělá hra, s precizními detaily, poutavým příběhem, dobrou hudbou (i když vrčení motorů zní u některých vozidel úplně stejně), snadnou ovladatelností a mnoho dalším. Tyto detaily dělají z ToCA race driver to, co je. A to je nejambicióznější titul na nejlepší simulaci aut v tomto roce. Codemasters, kteří se věnují výhradně simulátorům aut dokázali, že jsou opravdovými mistry ve svém oboru. Jen tak dál.
+ 38 skutečných tratí, 42 skutečných vozidel, 13 mezinárodních šampionátů, grafika, hudba, destrukce aut, příběh
- zvuky, absence zvolení obtížnosti a s tím i spojená arkádovost hry
Detaily
Platforma: PC
Doporučená konfigurace: P 1Ghz, 384 MB RAM, GF 4 MX 420
Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze
Aliens vs. Predator 2 »Severance-Blade of Darkness »
Postal 2 »
Sim City 4 »
Tom Clancy´s: Splinter Cell »
Vietcong »
Rainbow six 3: Raven Shield »
GTA: Vice city »
Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.