The Chemical Brothers - Live At Homelands - ostatní
Nevíte jestli se naplno oddat pilulkové taneční euforii (abych tedy použil slova našeho šéfredaktora:-( )? Tak podlehněte volání chemických kouzelníků, těch, kteří jako první taneční hudbu přetransformovali v alternativní rock a naopak.
Nevíte jestli se naplno oddat pilulkové taneční euforii (abych tedy použil slova našeho šéfredaktora:-( )? Tak podlehněte volání chemických kouzelníků, těch, kteří jako první taneční hudbu přetransformovali v alternativní rock a naopak. The Chemical Brothers mají totiž tu moc, vás jednou provždy zbavit pochybností…
O britské dvojici Edmund Simons a Thomas Rowlands, jenž tvoří hudební uskupení The Chemical Brothers, lze jen velice těžko napsat něco, co by již dříve neřekl někdo jiný. Ti z vás, jenž disponují kompletní diskografií londýnského dua si už dávno zvykli, že nezaměnitelný lámaný rytmus jejich skladeb co chvíli zazní na pozadí nejrůznějších upoutávek a reklam a dovoluji si říci, že pokud váš přehled o taneční scéně přesahuje škvár typu Karma či Scooter, určitě jste o The Chemical Brothers slyšeli. Za deset let existence „chemických bratří“ vystoupala jejich hvězda až na vrchol a společně s Underworld a (The)Prodigy je lze označit za bezpochyby nejvýraznější představitele taneční scény devadesátých let.
Od vydání čtvrtého řadového alba Come With Us se The Chemical Brothers opět na nějaký ten čas odmlčeli. O zčeření hladiny zájmů mezi již vcelku ustálenou komunitou jejich posluchačů se nyní pokusí nahrávka Live At Homelands, jenž však není (ač by její název ve vás mohl budit ten dojem), novým koncertním albem, ba ani překvapivým EP, ale záznamem stadiónového řádění pánů Simonse a Rowlandse z britského Homelands festivalu, který k nám dorazil z hlubin internetu amatérskou a pravděpodobně i nepříliš legální cestou.
Nezabírejme se však tím, do jaké míry jde v případě Live At Homelands o počítačové pirátství a raději se zaměřme na to, co nám tato nahrávka může poskytnout. Celý ten energií nabitý koncertní mix je poskládán z osvědčených klubových kousků, které svým výběrem jen dokazují, jak moc svým formátem přesahují strukturu studiových nahrávek. Složení skladeb je povětšinou o návratu k skladbám z alb Surrender a Dig Your Own Hole, ke slovu se však dostane i debutové Exit Planet Dust. Ani stopy není po materiálu použitém na čtvrtém albu Come With Us, protože záznam byl pořízen zcela určitě ještě před jeho vydáním. Tělem se vám tedy opět rozlije ten opojný pocit, když uslyšíte dobře známé skladby, jako kupříkladu Hey Boy Hey Girl, Music: Response, Block Rockin’ Beats, Song To The Siren, Out Of Control a nebo Setting Sun v lehce jiné, stadiónové úpravě. Pocit z toho, jak mix dobře známých melodií a úderů doslova hýbe masou je jasně hmatatelný, taneční euforie v tu chvíli prostoupí každičké svalové vlákno a kontrolu nad vašim tělem převezme rytmus. Naopak když zazní jemný The Sunschine Underground, máte chuť se v křehkých nirvánistických melodiích rozpustit jako kostka ledu.
Tvrzení hlásající, že The Chemical Brothers nejsou dobrou koncertní kapelou, neboť skladby zní naprosto stejně, jako kdyby byly puštěny z příslušných CD, se místy jeví, jako ošklivá pomluva, zároveň však i jako krutá pravda. Jemné úpravy vybraných pasáží hitových tracků jsou jasně patrné, protože jsou záměrně vedeny tak, aby zvýraznily určitý rytmus, nebo melodickou linku. Avšak v místech, kde Rowlands a Simons cítí, že má skladba dostatečný potenciál na rozpoutání stěží kontrolované erupce tanečního šílenství zbytečně neimprovizují.
Posledním bodem mé recenze je pak kvalita zvukového záznamu. Jelikož jsem již naznačil, že s největší pravděpodobností nejde o oficiální nahrávku, je vcelku pochopitelné, že co se čistosti zvuku týče, nemůže se se studiovými alby The Chemical Brothers měřit. I přesto, že vše zní trošku více zaobleně a měkčeji, lze o Live At Homelands říci, že si z poslechu neodnesete výrazně negativní pocit. Naopak, vezmete - li v úvahu okolnosti vzniku nahrávky, je její kvalita více než uspokojivá.
Konečný verdikt v kontrastu se vším výše napsaným nemůže být jiný, než kladný. Jediná „výtka“, která by se mohla k Live At Homelands vztahovat, je to, že nepřináší vůbec nic nového, což je však pochopitelné a zcela omluvitelné. Navíc, pokud vás nebaví neustále měnit CD disky ve věži jen proto, abyste si mohli poslechnout kolekci svých oblíbených hitů, zajisté uvítáte, že stačí zasednout k počítači a vašemu přehrávači předložit jeden jediný, zato však velice obsáhlý hudební soubor. Srovnáte - li si pak obdržená procenta, vyplyne vám z toho ještě jedno závěrečné hodnocení. A to že dle mého názoru je tento mix „chemických bratří“ ještě o něco málo kvalitnější, než oficiální koncertní album Brothers Gonna Work It Out.
Live At Homelands
Datum vydání: 2001???
Formát: live mix
Interpret: The Chemical Brothers
Źánr: breakbeat, alternativní rock
Verdikt: Bezchybné smíchání čiré energie, které sice nepřekvapí svoji formou ale rozproudí krev v žilách oním nezaměnitelným způsobem, a to pouze za pomocí studiových nahrávek.
Hodnocení: 88 %
Detaily
Platforma: PC
Doporučená konfigurace: -
Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze
System Of a Down »Incest - Nihil 2003 »
Hudební novinky pro měsíc říjen »
Airfix Dogfighter »
Battlefield 1942 »
Carmageddon TDR 2000 »
Duke Nukem - Manhattan Project »
Učebnice PHP - Počítadlo návštěvníků. »
Chcete vidět další Ostatní platformy PC? Přejděte na stránku PC Ostatní.