Stopařuv průvodce po galaxii - recenze
Velmi očekávané zpracování kultovní knihy Douglase Adamse v kinech. A jak to dopadlo???
Arthur Dent si poklidně žije ve svém venkovském domku, ale až do jednoho osudového dne. Jeho dům má být za několik okamžiků zbourán, aby nepřekážel při stavbě dálnice. Další šok zažije od jeho přítele Forda Prefecta, který mu mimochodem sdělí, že je mimozemšťan. A pak mu ještě oznámí, že historie planety Země končí za 12 minut, a to kvůli stavbě intergalaktické dálnice. Arthur s přítelem Fordem tedy stopne vesmírnou loď a vydávají se na cestu pryč ze Země. Arthur se naučí, že ručník je dost možná tou nejužitečnější věcí ve vesmíru, objeví smysl života a zjistí, že odpověď na cokoliv, co kdy potřeboval vědět, se skrývá v jediné knize – hádejte v jaké...
Obávám se, že Stopař se bude o trošku víc líbit těm, co neznají Adamsovy knihy. Většina vtipů je totiž už v knize, pobaví, i když je vidíte napodruhé, ale už to není ono. Ne, že by je Garth Jennings na plátno nepřevedl slušně, ale možná až moc doslovně. Možná k tomu přispěla předčasná smrt Douglase Adamse (v roce 2001) nebo spíš to, že snímek je režisérským debutem (videoklipaře) Gartha Jenningse, ale Stopař není ani z desetiny tak dobrý, jak mohl být. Ale to neznamená, že je to špatný film. Sálá z něj pohoda a zaručuji vám, že když se vydáte do kina na Stopaře, získáte tím příjemně strávených 110 minut. Rozhodně je zábavný a pro předlohy-neznalého diváka až velmi zábavný.
*reklama*
Nízký rozpočet filmu (55 mil.) se promítl zejména v kvalitě triků. Slabé triky nejsou vytěženy pro gag jako u Monty Pythonů, ale prostě jsou špatné. V některých částech filmu bych také vytkla špatné načasování vtipů. Dialogy prostě nemají takový dopad na bránici.
Ale tento film má několik naprosto nezapomenutelně geniálních míst a i nové scény (které napsal sám Douglas Adams) jsou velmi vtipné (např. Vogosféra).
Největší chyba byla, že se tvůrci snažili vytvořit dějovou linii (což se jim samozřejmě moc nepodařilo). Pro diváka bez ručníku (neznalého předlohy) dali do filmu nepřeberné množství „vysvětlujících animací“. Chápu, že každý film potřebuje alespoň nějakou konzistentní příběhovou linii, kterou kniha postrádá. Ale mnoho z knihy ve filmu hodně chybí (někdy více než je zdrávo). A z předlohy vznikl jakýsi kompromis mezi fanouškovskou adaptací a filmem pro širší publikum.
Herecké výkony jsou nadprůměrné. Velmi mile mě překvapil Martin Freeman, přesně takhle jsem si Arthura představovala. :-) K nepoznání namaskovaný John Malkovich také odvedl dobrou práci, i když i ten je ve stínu dvou jmen, jejichž nositelé se však na plátně neobjeví - tím prvním je Alan Rickman, který propůjčil svůj hlas zadepkovanému robotovi Marvinovi, a tím druhým je Stephen Fry, který komentuje pasáže z Průvodce. Ti patří, vedle Vogonů, k tomu nejvtipnějšímu v celém filmu (především ten maniodepresivní robot :-)).
Také si určitě všimnete narážek na Star Wars, Červeného trpaslíka, Monty Pythony nebo Spaceballs, které potěší.
Takže naleštěte si své fretné frkodrťáky, popadněte ručník a stopněte si vogonskou loď do nejbližšího kina! Ten film za to stojí.
[b]Země:[/b] USA, Velká Británie
[b]Název:[/b] Hitchhiker’s Guide To The Galaxy
[b]Rok:[/b] 2005
[b]Délka:[/b] 110 minut
[b]Režie:[/b] Garth Jennings
[b]Scénář:[/b] Douglas Adams, Karey Kirkpatrick
[b]Hrají:[/b] Martin Freeman, Mos Def, Sam Rockwell..
[b]Kamera:[/b] Igor Jadue-Lillo
[b]Hudba:[/b] Bernie Leadon, Joby Talbot
[b]Premiéra:[/b] 2.6.2005
Detaily
Platforma: PC
Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze
5x2 »Street Racing Syndicate »
COPS 2170 - Power of Law »
Immortal Cities: Children of The Nile »
Madagascar »
Příběh Žraloka »
Act of War: Direct Action »
Sid Meier´s Pirates! »
Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.