Runes of Magic - recenze
Žánr MMORPG má už několik let svého jasného vládce - World of Warcraft. WoW je doslova zlatou studnou a Blizzardu zajišťuje každý měsíc takřka pohádkové příjmy. Proto není divu, že i ostatní firmy se snaží přijít se svou hrou, která by přetáhla alespoň část hráčů WoWu a zajistila tak svým autorům doživotní rentu. Trochu ve stínu slavnějších kolegů vyvíjeli Runewaker Entertainment tu svou - Runes of Magic. Nesnažili se vymýšlet nové principy, ale postavili RoM na osvědčených principech WoW. Máme tak čest, podobně jako v případě Lord of the Rings: Shadows of Angmar, s očividnou kopií. Proč by ale někdo měl hrát začínající MMO před léty prověřenou legendou? Odpověď je jednoduchá, protože je zadarmo!
Obrazovka s výběrem postavy
Platební model bychom tedy měli rozebraný. Je to zadarmo, neplatiče hra nijak neomezuje, ale stojí vůbec za váš drahocenný čas? Vezměme to pěkně popořadě. Nejdříve si vytvoříte postavu. Na výběr je ze dvou ras - lidí a elfů. Jde spíše o volbu kosmetického charakteru, hra se liší pouze startovní lokací a dvojicí povolání, která jsou jedinečná právě pro zvolenou rasu. Knightem a priestem se může stát pouze člověk, naproti tomu jenom na straně elfů se setkáte s druidy a wardeny. Právě volba povolání je mnohem důležitější a podstatnou měrou předurčuje styl hry, nebude tedy na škodu si jednotlivá povolání rozebrat.
Knight je klasickým tankem, schován za velkým štítem dokáže ustát spoustu ran a jako jediný může používat plátovou zbroj. Spoléhá se na svatou magii a jeho místo je v první linii. Warrior je podobný knightovi, vydrží však méně útoků, ale na druhou stranu zase více ran rozdá. Mág je klasikou, slabý a vetchý, ale se suverénně nejvyšším damagem. Priest je povoláním podpůrným, pro sólo hraní není příliš vhodný, ale v partě je nenahraditelný díky svým léčícím kouzlům. Rogue je takový záškodník, většinou používá dvě dýky, nejlépe pak otrávené. Dokáže se plížit a silně útočit ze zálohy. Scout bojuje na dálku, využívajíc luku nebo kuše. Warden by se dal nejlépe přirovnat k hraničáři. Nosí kroužkovou zbroj a v případě nutnosti může i tankovat. Spoléhá se na obouruční zbraně a na pomoc si může přivolat velice silného peta. Druid je podobně jako priest spíše podpůrného zaměření. Vedle silných léčivých kouzel se spoléhá na přírodní magii. Skvělou zprávou je, že za jednu postavu si zvolíte dvě povolání. Tuto možnost získáte po dosažení 10. úrovně. Navíc po dosažení určité hranice úrovně u obou povolání (15/15, 25/25 atd.) se za nemalý poplatek můžete u speciálního trenéra naučit elitní skilly ty jsou pro každou kombinaci povolání jiné a hra tak získává na rozmanitosti. Maximální úroveň je v současné době nastavena na 55 a vylevelovat obě povolání na tuto hodnotu vám zabere spoustu času.
Hodnej méďa!
Důležitou složkou RoM je crafting. Ve hře se, kromě dřevorubectví, těžby a sbírání bylin, naučíte i několika řemeslům. Funguje to tak, že si natěžíte právě nějakou z potřebných tří ingrediencí - bylin, rudy a dřeva. Podle toho jaké profesi se chcete věnovat si najdete vhodné místo, pro kovářství je to třeba kovadlina, pro alchymii zase stolek s baňkami atd. Tam už ze surovin vytvoříte požadovanou věc. Takto si můžete vyrobit široké spektrum věcí, zbraně, zbroje, ale i léčivé lektvary a další. Kromě profesí brzy získáte i transmutátor. Ten využijete na vylepšování run, které padají z nepřátel. Pak již stačí nalézt nebo si zakoupit předmět s místem pro zakování runy a zkombinováním získá věc silné magické účinky.
Chvilka soustředění před sesláním smrtícího spellu
A jak se to hraje? Tak nějak pohodově. Stále je co dělat, hra má vcelku široké možnosti. Plníte úkoly a zabíjíte nepřátele, když vás to omrzí můžete jít těžit suroviny a zlepšit si některou z profesí. Poté se můžete pokusit své výrobky zpeněžit v aukci nebo s gildou vyrazit do dungeonu, či rovnou války. Stereotypu se nakonec stejně nevyhnete, ale přichází až po dosti dlouhé době. A když už se dostaví, tak vám hra připraví nějaké osvěžení, třeba v podobě nové lokace nebo hromadného útoku, kdy na určité místo v lokaci zaútočí nepřátelé a všichni hráči v lokaci jsou povoláni do bitvy. RoM sice nový vítr do plachet MMO žánru nepřináší, ale její obsah je velice zábavný a hlavně zadarmo. Hrál jsem již několik bezplatných MMORPG a musím říct, že RoM mě bavilo zdaleka nejvíce. I bez poplatků dostanete plnohodnotnou hru, která i díky častým updatům vydrží na opravdu velmi dlouho.
Detaily
RAM: 512MB
Required Harddisk space: 5.2GB
Graphics card: DirectX
Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze
Blood Bowl »Street Fighter 4 »
Fifa 10 - Demo »
Call of Juarez: Bound in Blood »
So Blonde »
ArmA II »
Virtua Tennis 2009 »
Memento Mori »
Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.