Karlík a továrna na čokoládu - recenze
Autor: Michael Davidík | 07.10.2005
Příběh filmu je dětsky jednoduchý, ale kvůli desítkám velkých i přehlédnutelných vizuálních vychytávek, vtípků a krásně ulítlého herectví strhne i dospěláky..
Knížka, která u nás vyšla poprvé až v roce 1992 v překladu Jaroslava Kořána, patří ve světě ke klasice dětské literatury. Titulním hrdinou je chudý chlapec Karlík Bucket, který nad svými vrstevníky na první pohled nevyniká žádnými zvláštními schopnostmi. (Jak se ale ukáže, podobně jako Popelka, hloupý Honza a další pohádkoví outsideři je vybaven tím nejdůležitějším – dobrým srdcem.) Spolu s dalšími čtyřmi dětmi se Karlík náhodou stane držitelem Zlatého kupónu, který ho opravňuje k návštěvě legendární Wonkovy továrny na čokoládu. Během exkurze po tomto fantastickém sladkém království postupně vychází najevo, že ostatní čtyři malí návštěvníci jsou jen sobečtí a bezohlední spratci. A na Karlíka čeká zasloužená odměna…
Režisér Tim Burton ve svých filmech dokáže perfektním způsobem propojit pohádku a horor, dětskou naivitu a takové ty "temné spodní proudy". Jeho dvorní herec Johnny Depp je zase specialistou na role podivínů a excentriků. A právě oni dva spojili své síly nad novou filmovou adaptací knihy Roalda Dahla Karlík a továrna na čokoládu.
*1* *2* *3*
Předloha je spíš přehlídka bizardních nápadů z prostředí bláznivé továrny na cukrovinky než nějaký velký epický příběh. A přesně tím vyhovovala Burtonovu režisérskému cítění, který tíhne spíš k vytváření vlastních, výtvarně stylizovaných světů než k vypravěčství. (Jak nám už předvedl téměř ve všech svých filmech. :-) Střihoruký Edward, Beetlejuice, Ed Wood nebo Velká Ryba (konečně i jeho adaptace Sleepy Hollow) byly především vizuální záležitostí.)
Ve svém novém filmu nám Wonkovu čokoládovnu nejprve ukazuje zvenčí jako pochmurnou tovární budovu, která se hrozivě tyčí nad městem. Uvnitř pak spatříme dokonalý opak: fancinující sladký ráj plný křiklavých barev a velmi výstředních vynálezů. Jeden sál připomíná divokou džungli z jiné planety, v níž je všechno včetně zelené trávy z jedlého materiálu, jiné místnosti jsou zas pojaty ve stylu futuristického retra připomínající Kubrickovu 2001: Vesmírnou odyseu. A celý tento svět zalidňují svými podivnými choreografickými kreacemi exotičtí skřítkové, Umpa-Lumpové (všem propůjčil svou vizáž jediný herec – Deep Roy).
*4* *5* *6*
Nejbláznivější věcí v celé továrně je ale sám její majitel, velmi potrhlý výrobce čokolády Willy Wonka (Johnny Depp). Na filmovém plátně tato postava poprvé ožila roku 1971 v podání Genea Wildera v muzikálu Pan Wonka a jeho čokoládovna.
Johnny Depp a Tim Burton však, narozdíl od Wilderova pojetí, obdařili svého hrdinu určitými "temnějšími rysy". Není to jen dobrotivý fantasta, ale také osamělý člověk, často bezohledný a zlomyslný a hlavně neschopný navázat jakýkoli normální lidský vztah. Willy Wonka se v mnohém podobá ostatním postavám podivínů, které si Johnny Depp zahrál v Burtonových filmech (od Střihorukého Edwarda, Eda Wooda po detektiva Ichaboda Cranea z Ospalé díry). Jeho izolace od světa běžných smrtelníků je však tentokrát daleko důkladnější.
*7*
Je to pravděpodobně neburtonovštější Burton od dob Střihorukého Edwarda. Tenhle film je prostě absolutně potrhlý. Příběh je dětsky jednoduchý, ale kvůli desítkám velkých i zcela přehlédnutelných vizuálních vychytávek, vtípků a krásně bizarnímu herectví strhne i "dospěláky". Je to evidentně vypiplaný film a je na něm nádherně vidět, jak to někoho bavilo (i když přiznám se, že když jsem se o projektu dozvěděla, zdálo se mi, že nemůže být blbějšího tématu).
Kromě tradičně skvělého herectví Johnnyho Deppa potěší charaktery dětí, kde má skoro každé, kromě dojemně zahraného Karlíka (Freddie Highmore), nějakou úchylku nebo tik v obličeji. Po pravdě řečeno, Továrna na čokoládu potvrzuje mou dávnou domněnku, že děti jsou malá zlá monstra... :-)
*reklama*
Před tím, než jsem film viděla, mě trochu děsila skutečnost, že je dabovaný. V ČR totiž jsou všechny z 24 kopií nadabovány. Byla jsem zvědavá, čím v dabingu nahradí např. angličtinu se silným německým akcentem u dusseldorfského jedlíka čokolády (a musim uznat, že to dopadlo dobře :-)) - nebo perličky typu "Best kind of prize is a surprise." a nebo popěvky Umpa lumpů. Ale dopadlo to báječně.
A jaká je "nej" hláška tohohle filmu? Podle www.imdb.com je to scéna, kdy velmi excentrický Wonka s naprosto klidným výrazem (jen trochu pološílenýma očima) vysvětluje dětem: "Everything here is eatable. I'm eatable, but that my children is called cannibalism and it is frowned upon in most societies."
*8* *9* *10*
Scenárista Karlíka a továrny na čokoládu John August (s Timem Burtonem spolupracoval už na Velké rybě) se pokusil Wonkovo podivínství interpretovat pomocí vzpomínek z dětství. Malý Willy v nich vystupuje jako syn pološíleného zubaře (Christopher Lee) - zapřísáhlého nepřítele cukrovinek (hlavně těch z čokolády :-)).
Finále celého filmu se od předlohy trochu liší. Malý Karlík Bucket v knize zastává víceméně pasivní roli chudáčka, který je odměněn za svou skromnost a poslušnost. Ve filmu je však jeho úloha důležitější i zajímavější: právě on, chudý kluk obklopený milující rodinou, totiž nakonec Willymu Wonkovi ukáže cestu ven z jeho čokoládového labyrintu samoty.
*11* *12* *13*
A upřímně se musím přiznat, že to byl jeden z nejbláznivějších a zároveň nejzábavnějších filmů, co jsem kdy viděla. Je to hodně, hodně zvláštní film. Překvapilo mě, co Burton dokázal protlačit za myšlenky do "dětského filmu", který ale přece jen ve finále až tak dětský není. A v Anglii prý někteří lidé na konci filmu povstali a začali tleskat...
Prostě pro mě je ten film za 120%, ale jako dítě bych z té bizarnosti asi dostala psotník! :)
[b]Originální název:[/b] Charlie And The Chocolate Factory
[b]Česká premiéra:[/b] 18. srpna 2005
[b]Světová premiéra:[/b] 15. června 2005
[b]Natočeno:[/b] USA/Velká Británie 2005
[b]Režie:[/b] Tim Burton
[b]Hudba:[/b] Danny Elfman
[b]Scénář:[/b] John August, Pamela Pettler (podle románu Roalda Dahla)
[b]Kamera:[/b] Philippe Rousselot
[b]Hrají:[/b] Johnny Depp, Freddie Highmore, David Kelly, AnnaSophia Robb, Jordan Fry, Julia Winter, Philip Wiegratz
Detaily
Distributor: 8
Platforma: PC
Doporučená konfigurace: PII 450 MHz, 128 MB RAM
Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze
Second Sight »Star Wars Galaxies: The Total Experience »
Restricted Area »
60 sekund »
Božský Bruce (Bruce Almighty) »
Scrapland »
Karlík a továrna na čokoládu »
The Bard´s Tale »
Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.