Imperium Romanum II - preview
Přemýšleli jste někdy nad tím, jak to vypadalo ve starém Římě? Na jedné straně vysoká šlechta v čele s císařem užívajícím si neskutečného přepychu mezi zdmi svých luxusních paláců neustále obklopen krásnými konkubínami. Na straně druhé otroci bez smyslu života pracující pod hrozbou biče dozorců do roztrhání těla a žijící v bezpráví, se kterými je nakládáno jako s kusem masa.
Bulharský vývojářský tým Haemimont se pokouší nám toto historické období přiblížit v nové real-time budovatelské strategii Imperium Romanum II. Zdaleka to však není první dílo tohoto studia a už vůbec ne první hra zabývající se touto tématikou. Stačí zavzpomínat na legendární sérii Caesar, ale i Haemimont má již na svědomí dvě hry z prostředí starověkého Říma. První z nich je Glory of the Roman Empire, na kterou volně navazuje úvodní díl Imperium Romanum. Ty sice nenabízely nic převratného a jejich hodnocení spadalo spíše do lehkého nadprůměru, vývojáři však chtějí úroveň podstatně zvednout a z posledního pokračování Imperium Romanum udělat jeden z očekávaných hitů roku 2009, vylepšit původní koncepci historického Říma a opravit chyby, kterými trpěly předcházející díly. Všechny tyto strategie mají množství, na první pohled viditelných podobností. Tím hlavním společným jmenovatelem je budování prosperujícího města se spokojeným obyvatelstvem a funkční ekonomikou.
V Imperium Romanum II budete své město řídit z pozice patricije a snažit se jej vynést do výšin slávy a moci. Nejdřív budete mít za úkol pouze spravovat jednu z menších provincií nevalného významu, s čímž se pochopitelně nemůžete spokojit. Vy musíte svého váženého šlechtice vést co nejdále, získávat respekt a autoritu a mít dostatek ambicí na to, abyste v připravených dvaceti misích dosáhli požadovaného cíle, kterým – jak už název napovídá – je vliv a moc v samotném Římě. K tomu budete mít několik prostředků. Dobrá pověst u Julia Caesara a nejvyššího dvoru samozřejmě udělá své, základním stavebním kamenem úspěchu bude však především budování rozrůstajícího se a bohatnoucího města. Oproti prvnímu dílu nám zde přibude několik nových budov a jejich celkový součet se bude rovnat šedesáti stavbám, mezi kterými nebudou chybět i takové monumentální architektonické perly jako pantheon či koloseum. Na obtížnosti stoupne systém obchodování a celá ekonomika, která má tentokrát být propracovanější. Přáli bychom si, aby se zvažovalo více aspektů a činitelů, kteří by ovlivňovali příjmy, neboť tím by se hra stala daleko napínavější a ekonomický model komplikovanější, což ke správné budovatelské strategii patří. Dalším klíčovým bodem vašeho hospodaření je spokojenost obyvatelstva, kvůli kterým celé město vlastně stavíte. Abyste si zachovali úctyhodnost a oblibu, je třeba postavit občanům nějaký ten oltář, zajistit jim dostatečný přísun vody a potravin či množství materiálů a surovin. Jak se vaše metropole rozvíjí, lidé začínají být stále náročnější a více rozmazlení, takže postupem času se budete muset starat i o zábavu a kulturní vyžití vašich svěřenců. Vývojáři slibují město živější. Obyvatelé budou pracovat, provádět rutinní činnosti a například také organizovat slavnosti. Poprvé je populace strukturalizována do několika vrstev v závislosti na jejich společenském postavení. Jednotky se již ovládají čistě jen jako v real-time strategiích.
Kromě bojů s nepřáteli a barbary, které by měly konečně přinést pár inovativních prvků, za což můžeme být jenom rádi a v to asi každý, kdo hrál jedničku, celou dobu doufal, neboť tam byly vojenské střety silně improvizovanou záležitostí, nám budou stát v cestě za velikostí také živelní katastrofy jako třeba požár nebo zemětřesení, morové epidemie, hladomor či občanské vzpoury a nepokoje. Zkrátka vše závisí na tom, jaký bude kdo vůdce, politik a obchodní, a bude třeba si také vytvářet rezervy pro případné nepředvídatelné události.
K co nejlepšímu zážitku přispěje zlepšená grafická stránka s detailnějším zpracováním, čemuž se podle screenshotů zatím dá docela věřit. Dále pak po dokončení dvacetiúrovňové kampaně můžeme volně přejít na některou z multiplayerových atrakcí zahrnujících kooperativní mód či MP bitvy na speciálních mapách, a dostatečně si tedy užít herní principy i po projetí singleplayeru. Na internetu se budou zobrazovat online tabulky s výsledky.
Druhý díl Imperium Romanum by se skutečně mohl stát oblíbeným. Autoři zřejmě pochopili, že průměrných strategií je přehršel, zatímco opravdu kvalitní a originální kousky rozhodně nezůstanou bez povšimnutí. Zdá se, že největší slabá místa předchůdců se vývojářům podaří zacelit a že v březnu 2009, kdy by měla hra vyjít, se majitelé PC můžou těšit na dobře provedenou RTS. Otázkou zůstává, zda opravení známých chyb a těch pár novinek bude stačit na přední příčky herních žebříčků. Každopádně atmosférou nově přepracovaného starověkého Říma nepohrdne snad žádný z historických nadšenců.
Detaily
Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze
Star Trek Online »Prototype »
The Path »
Lord of the Rings: Conquest »
Tom Clancys H.A.W.X. »
Mafia 2 »
Arma 2 »
Wolfenstein »
Chcete vidět další Preview platformy PC? Přejděte na stránku PC Preview.