Eye of Judgement: Legends - recenze
Karetní hry se i v této moderní době těší velké popularitě, ostatně klasiky jako Magic the Gathering a další jsou toho jasným důkazem. Hra Eye of Jedgement původně vydaná na konzoli PS3 sázela na technologické povznesení hratelnosti, a tak prostřednictvím Playstation Eye kamery karty doslova ožívaly ve vašich dlaních. Ze statické hry se tak rázem stala akční podívaná. Fanoušci si mezi sebou karty vyměňovali a zároveň zakupovali nové, aby se jejich sbírka zkompletovala. Nyní se stejný titul převedl na handheld PSP, ovšem s rozdílem, že budete ochuzeni o tu „oživovací“ část pomocí kamery.
Ano, Eye of Judgement: Legends znalce původní hry na úvodu překvapí, že už nebudou dokupovat karty, které se pak virtuálně zobrazí v jejich dlani, neboť vše probíhá klasickým stylem, kdy jsou všechny karty (kolem 300) uloženy v paměti disku a vy je postupem času získáváte za vyhrané bitvy v kampani nebo klasickými zápasy s přáteli nebo AI.
Nebojte však, že na počátku nebudete mít s čím hrát. Dostanete na výběr set, s nímž si jistě zatím vystačíte (podle základních elementů- oheň, voda, země, dřevo a biolith). Já volím starter pack, který nabízí vyvážený mix všech. A jde se na kampaň, hlavní složku, která zde nabízí příběh vyvoleného (Vás), aby zachránil svět. Otřepané téma, ale v tomto žánru není nutné být kdovíjak originální, stejně vás bude více zajímat samotná akce. První věc, jež upoutala mou pozornost byla, že události jsou vyprávěny komixovým stylem s příměsí anime, rozhovory v bublinách bez hlasového doprovodu. Což o to, ze začátku to vypadá pěkně a roztomile, ale po chvíli vás ta statičnost a zdlouhavost některých dialogů začne nudit a vy se budete spíše horlivě proklikávat směrem k bitvám. Neznalé hráče (můj případ) systém provede stručným tutoriálem, kde se vám vysvětlí základní principy a pravidla. Někteří by si mohli stěžovat, že je to dost osekané a rychlé pro vstřebání, ale mně osobně to celkem šlo uchopit už v počátcích. Kdo zná piškvorky, kde vítězí určitý počet křížků nebo koleček, tak má už zhruba představu o podstatě hraní. Pokaždé se bojuje na mřížce o devíti polích, z nichž každé náleží jednomu z elementů. Vašim úkolem je obsadit pět z nich, abyste se dočkali vítězství. Obsazujete je pomocí příšer (karet), které vyvoláváte z vaší virtuální ruky za určitý obnos many. Člověk by si takhle řekl, no takže kdo první zaplácá pět políček vyhrál, a co je na tom zábavného. Jenže promyšlenost jde ještě dál, takže nestačí jen náhodně hodit monstrum na nějaké políčko. Karty se liší silou (útočí, chrání, kouzlí, apod.) i rozsahem, čili každou bojovou jednotku, kterou umístíte na pole, musíte někam orientovat, aby bylo jasné, kam bude útočit, či se bránit. Nejsou totiž nesmrtelné a jakmile jim dojde zdraví, tak se odeberou z políčka na hřbitov a vy jste o jeden krok vzdálenější od výhry. Je zde třeba smyslu pro taktizování a pečlivého výběru kroků a samozřejmě obměňování vašeho balíčku karet, protože na každého protivníka platí něco jiného. Kampaň se zkraje zdá celkem snadná a vy si říkáte, že nebude problém ji za moment obrátit, ale to se změní. Časem se obtížnost zvedá a stane se tak, že jednu bitvu budete muset párkrát zopakovat, abyste odhadli soupeřův styl a porazili ho. Čím více oponentů zlikvidujete, tím více karet a peněz získáte. Za peníze si můžete zakoupit v obchodě nové karty a sestavit si tak nové balíčky. Nebo si odskočíte do Battle arény, kde se nabízí volba utkat se s postavami z příběhu ještě jednou v jednorázových bitvách, samozřejmě za účelem sladké odměny. Hratelnost je opravdu návyková, pokud vás baví fantasy karetní hry, u nichž se musí přemýšlet. Není to tak titul pro široké masy a kdekoho může po chvíli odradit, jelikož bez efektních kouzel, které zářily u ps3 verze, pro něj nemá ten „wow“ efekt.
Ovšem fanoušky tohoto typu hraní dokáže bez problémů oslovit, navíc s přídavkem multiplayeru realizovatelného pomocí Ad-hoc nebo Infrastruktury, což je také mód, jenž prodlouží trvanlivost po dohrání příběhu a po získání všech karet.
Ovládání je jednoduché a během tutoriálu si osvojíte veškeré potřebné funkce. Po technické stránce je hra vyvážená. Grafická kvalita sice není ta nejlepší co je na PSP k vidění, ale k potřebám karetní hry je dostačující a kdo nebazíruje na podpoře kamery, bude s ní spokojen. Jen u té kampaně bych ocenil svižnější způsob vyprávění, CGI sekvence, nejlépe dabované, by do příběhu vtáhly více, takhle je to jen prostá výplň mezi bojováním. Ovšem hudebně je Eye of Judgement velmi poutavá. Skladby jsou emotivní a leckdy vám připomenou nějaký filmový soundtrack, takže zde je to bez výhrad. Povedený shledávám i doprovodný hluboký hlas v bitvách, který ohlašuje kroky soupeřů.
Závěrem mohu říci a budu se opakovat, že Eye of Judgement: Legends pro PSP je velmi dobrý titul a doporučuju ho tak všem, kdo mají v oblibě tento žánr, pro ty ostatní by se minimálně hodil k vyzkoušení, mohou se totiž najít tací, kteří to nikdy nehráli a zrovna by je to oslovilo.
Detaily
Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze
Buzz: Světový kvíz »Recenze PSP Go! »
Rock Band Unplugged »
Buzz : Brain of the World »
Resistance: Retribution »
Pro Evolution Soccer 2008 - nové informace »
Ohlášení Sega Superstar Tennis »
Bulánci na mobil stále nevyšli »
Chcete vidět další Recenze platformy PSP? Přejděte na stránku PSP Recenze.