Chameleon - ostatní
Vydařená stealth akce od slovenského vývojářského týmu, jenž dosahuje dobrých výsledků.
„Díry“ do herního průmyslu nemají na svědomí jen gigantické vývojářské týmy, typu Electronic Arts či Blizzard Entertainment, ale také menší skupiny dobře pracujících lidí, například chlapci a děvčata z Silver Wish Game, slovenského vývojářského týmu, který má na svědomí nejeden dobrý titul. Ovšem stealth akci Chameleon až zas tak každý nezná, byť se jedná o slušně provedenou hru. Nedá se tvrdit, že by se proslavil, nicméně vyšel, byl otestován a u nejednoho hráče byl dobře ohodnocen. Pojďme ho tedy ohodnotit i my.
Asi první věc, která vás může překvapit, je zajímavá zápletka, která vytváří celý děj hry a vy se od ní až do závěrečných titulků neodtrhnete. Jedná se o zabití vašich rodičů na arabském velvyslanectví, kde váš otec pracoval. Není známo, zda byl velký hlavoun proklínaný všemi možnými extrémisty či jen malá rybka, kterou ničehož nic vyplivlo na břeh rozbouřené moře a tak nevinně zahynula. Ale stalo se a vy se s tím ani po patnácti letech nehodláte jen tak vypořádat. Situaci přebíráte do svých rukou a tím tak nečekaně začnete smršť všech možných dějů a událostí, při kterých vám půjde mnohokrát o holý život. A jak už to tak bývá, vypořádat se s tím budete muset vždy sami.
Sedmnáct různých kapitol, misí, úkolů… nazývejte to, jak chcete, nejde totiž o název, ale o nemalý počet různých, dobře propracovaných a neopakovaných míst, kde se bude celý děj hry odehrávat. Namátkou vybírám místa na Zemi, kde se ocitnete při plnění vašich úkolů - Albánie, Moldávie, Irsko, Bejrůt nebo Havana, nudit byste se neměli. Pro splnění cílů vašich úkolů budete muset využívat vašich schopností agenta, kterým jste doposud byli, než vás vyhodili ze CIA. To tedy vyžaduje hlavně tichost při práci, která zahrnuje známé plazení, krčení, budete také využívat i špionážní přístroje jako je špionážní kamera, kterou můžete použít pro prozkoumání prostoru za zavřenými dveřmi, ale spíše to závisí na vaší povaze, zda nepřítele překvapíte a tak ho efektně zneškodníte či dáváte přednost boji hlaveň proti hlavni.
Kamery nebudou pracovat jen pro váš prospěch. Nejednou se budete muset dostat do dosti dobře střežených místností, které, jak už to bývá, hlídají kamery snímající jakýkoliv pohyb. Jestliže máte tu možnost a dostanete se blízko kamery dříve než vás zachytí, můžete jí nastavit na tzv. zkušební režim, který trvá přibližně třicet vteřin a vy máte tak chvilku na tiché a nepozorované proklouznutí. Pravděpodobně vám došlo, že slovo hlaveň nemá nic společného s vaší hlavou, nýbrž se zakončením vaší zbraně, o kterých si také něco povíme.
Váš arzenál tajného agenta se vám může na první pohled líbit, ovšem mně po chvilce zamyšlení přišel poněkud nelogický. Sekundární zbraně, které využijete hojněji než ty hlavní, tedy pistole všeho druhu (na které lze nasadit tlumič), jsou například AK 47 či Mini Uzi, které mi až zas tak tiché nepřijdou. Jestliže právě hrajete misi, ve které se nesmíte za žádnou cenu prozradit, dlouhá zbraň na zádech, kterou jste si v předešlé nabídce vybrali, je vám úplně k ničemu a můžete jí vyhodit do prvního kontejneru. Nevěřte mi až tak doslova, jen těžko budete ve hře hledat věc, se kterou byste mohli jakkoliv hýbnout či jí rozstřílet na maděru. Fyzika tedy výrazně zaostává, což je škoda.
Za zmínku také stojí vaši protivníci, tedy najatí muži hlídající „něco“ nebo nevinní policisté, kteří také „něco“ hlídají (vy se budete muset s největší pravděpodobností právě do toho „něco“ bez zpozorování ostatními dostat). Vždy jsem byl vychováván k tomu, abych něco, co se mi na někom nelíbí, řekl přímo jemu z očí do očí. V tomto případě to není bohužel možné a budu tedy muset umělou inteligenci v této hře „pomluvit“ zde. AI, jak už vám asi došlo, neoplývá rozumem, tedy propracovaností. Nemá smysl vyprávět mé zážitky ze hry, při kterých jsem se nemálokrát zasmál. Autoři si na tomto důležité střípku hry nedali moc záležet.
Dalším mínusem je poněkud přísná linearita hry. Vše lze dělat jen jedním způsobem a odlišných závěrů se nedočkáme. Co se týče grafiky, je stavěná na vylepšeném enginu ze hry Mafia s názvem LS3D. Prostředí vypadá dobře, veškeré ulice, domy, louky nebo i paprsky slunce vypadají velmi propracovaně a dobře se tak vykreslí pochmurná atmosféra hry. Celkově tedy jde o povedenou hru, která si zaslouží, aby si jí i po roce vydání zakoupil nejeden fanda stealth akcí.
Detaily
Platforma: Video
Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze
Chcete vidět další Ostatní platformy Video? Přejděte na stránku Video Ostatní.