Aeon Flux - recenze
Z dílen MTV k nám připlula další komixová postava.
Pojďte se podívat jak to vypadá v budoucnu…
Musím říct, že na tento snímek sem se opravdu těšil. Hezká hlavní hrdinka, která není žádným neviňátkem ale nejemným vrahem (alespoň tak jsme čet), podklad v komixové série z MTV a série (asi 3) plakátů ve mě navodila pocit. že půjde o přinejmenším zajímavý film. Žel opak je pravdou. Alespoň můžeme pochválit distributora, že se mu povedlo tak důmyslně ukrýt nepodarek zvaný Aoen Flux.
V zásadě se snažím z děje moc nevykecat, abych čtenářům, odhodlaným film vzhlednout, nepokazil zážitek. No tady není ani co pokazit, ani co vykecat. Dej je skutečné ubohý: Někdy v dnešních dnech měla vypuknout strašlivá nemoc, která vyhubila přes 99% procent světové populace. Nasel se však vědec jménem Trevor Goodchild, jemuž se podařilo najít lek. Pan Goodchild získal, moc a jeho dynastie vládla dalších 400 let. Zbylí lidé pod jeho vedením zbudovali 5 milionové město Bregna, izolováno od okolní přírody (která vypadá jako obrovsky dešťový prales). Na první pohled jsou všichni šťastni, no ve skutečnosti zde vládne Orwellovský režim Velkého bratra (skutečně nemyslím tu primitivní reality show, myslím Orwellův román 1984).
Zde přichází na scénu Aoen Flux(opravdu zvláštní jméno), nejlepší z rebelů bojujících za zvrhnutí Goodchildovic vlády. Zde, kde končí intro a začíná samotný film, taky všechno jde dolu vodou. Proto se k ději už raději nebudu zmiňovat. Řeknu jen tolik, patlanina.
Je mi jasné, že Hollywoodu se spíše než temnou kroniku sobecké hrdinky Aeon bojující proti pokroucené mysli Trevora Goodchilda, líbilo poněkud sladší pojetí. Výsledek je však sladší než cukrová vata. Všechny postavy jsou kladné! A všechny jejich činy se přehlížejí v duchu „když se kácí les, tak lítají třísky“. Aeon během film klidně vyvraždí snad pul stovky obrněných policajtů a stále je kladnou postavou bojující za slobodu. Trevor Goodchild vede po 7 generaci režim tajné policie, no stačí se dozvědět, že se snaží vyléčit vedlejší účinky svého vlastního leku a sni o lepším zítřku a rázem je z něj taky kladná postava. Výjimkou je Gregorův bratr, kující za bratrovými zady pikle, no to jen proto, aby bylo na koho hodit roli záporňáka. Jsem si jist, že kdyby nebyl film zaměřen výhradně na osud Aeon a Trevora, byl by i tento jediný zlosyn očištěn slovy "přecijen to myslel dobře" a postaven do řady kladných hrdinů (kteří se ve filmu objeví asi tak jednou a i to ne déle než na 2 minuty).
Film se vůbec nedrží komixové předlohy a tak se z 2 post-apokalyptických měst Bregny a Moniky vzešlo město jenom jedno a i to je spise utopií než smutným obrázkem přežívajícího lidstva. Architektura budoucnosti tady působí groteskně: město je kulaté, symetrické a nenajdeme zde (kromě Aoeniny cely) místnost nebo chodbu menši než 5x5 metru. Prvky japonské kultury se misi s oválnými tvary 70tych let.
Hudebný doprovod je sice hezky mix cyberpunku, no slouží jen jak doplněk, který dokazuje jak je Aoen desně “underground“. Musím přiznat, že sice se mi těch pak písniček (až mi přijde zvláštní nazvat hardcore techno písničkou) docela líbilo, uvítal bych něco málo hudby dokreslující šťastnou utopii nevidomých občanů.
Efekty se zbytečně neplýtvalo a tak se jejich použiti omezilo jen na ztvárnění technologických výdobytků, které jsou pro každého ve filmu samozřejmostí. Rozlučte se tedy se slow-motion a nalaďte se spise na kung-fu. Při pohledu na bojové scény se však neubráníte jistému rozhořčení. Nejenže Aoen dokáže roztodivnými chvaty a skoky usmrtit každého kevlarem oděného strážníka. Rovněž dokáže střílet headshoty přes palec široký průzor pistolkou, která má zjevně nekonečnou munici. A to sem ještě neřekl, že dokáže pouhou skleněnou střepinou vyřídit párek tekžoodenců ozbrojených rotačními kulomety! Trevor vsak také nezůstává pozadu. Na vědce má slušnou výdrž a tak po tom co schytá pořádnou dávku olova přímo do hrudi snese delší procházku a nějaké do další olovo o minutu později. Velice zvláštně proto působí scéna, kde se po sobe válejí hlavní hrdinka s Trevorovou sekretářkou a působí jak dvě slepice. A takto bych moh pokračovat donekonečna....
Musím připustit že film má i několik světlejších stránek, jako scény, které pochopíte až po opakovaném vzhlednutí filmu, celkově je však film nasákly hollywoodským duchem „hlavně hodně akce a ať to dobře dopadne“. Chyb je zde nespočet a jejich výčet by zabral nakolik A4.
*25*
USA, 2005
Délka: 93 Minut
Režie: Karyn Kusama
Hrají: Charlize Theron, Marton Csokas, Jonny Lee Miller, Sophie Okonedo, Pete Postlethwaite
Scénář: Phill Chung, Matt Manfredi
Hudba: Graeme Revell
Přístupno od 13 let.
Detaily
Platforma: PC
Mohlo by vás zajímat - podobné hry a recenze
Scary Movie 4 »Final Fantasy 7: Advent Children »
X2 - The Threat »
Lord of War (Obchodník se smrtí) »
Ice Age 2 The Meltdown The Video Game »
Torino 2006 »
Marc Ecko´s Getting Up »
Space Rangers 2 »
Chcete vidět další Recenze platformy PC? Přejděte na stránku PC Recenze.